Pls solve Reinforced concrete. Book: Structural Concrete Theory and Design 6th e
ID: 1712754 • Letter: P
Question
Pls solve Reinforced concrete. Book: Structural Concrete Theory and Design 6th ed by M. Nadim Hassoun, Akthem Al-Manaseer 3.11 A 16-ft-(4.8-m-)span simply supported beam has a width of b=12 in. (300 mm),d=22 in. (500 mm). d' = 2.5 in. (60 mmm), and A: = three no. 6 bars (3 × 20 mm). The beam carries a uniform dead load of 2 K/ft (30 kN/m), including its own weight. Calculate the allowable uniform live load that can be safely applied on the beam. Given :/ 4 ksi (20 MPa) andf-60 ksi (400 MPa). (Hint: Use Pmax for the basic section to calculate M)Explanation / Answer
Given Beam Width bw = 12 in Slab Width hf = 5 in Effective depth d = 22 in Span of beam L = 16 ft Area of reinforcement As = 1.32 in2 Yield strength of steel fy = 60 ksi Concrete strength f'c = 4 ksi a = (As x fy)/(0.85 x f'c x bw) a = 1.941176 in Moment Arm (j) j = (d-0.5a)/d j = 0.955882 c = a/1 1 = 0.8 c = 2.426471 Strain = 0.003*(d-c)/c = 0.0242 > 0.005 Tension controled Nominal Moment Capacity (Mn) Mn = 0.9*As*fy*j*d Mn = 124.9147 kip-ft M = w(L^2)/8 w = 3.903585 kip/ft w = 1.2DL + 1.6LL DL = 2 kip/ft Calculating LL by substituting values LL = (w-12DL)/1.6 LL = 0.93974 kips Maximum safe uniform live load is 0.93974 kips