Problem 11.90 Part A Impure water at 20° C enters the retention tank and rises t
ID: 1713477 • Letter: P
Question
Problem 11.90 Part A Impure water at 20° C enters the retention tank and rises to a level of 8 = 1.6 m when it stops flowing in. Assume the density of the particles is -1.6 Mg/m" or greater For water at 20° C pw-9983 kg/m3 and Determine the shortest time needed for all sediment particles having a diameter of 0.05 mm or greater to settle to the bottom. Express your answer using three significant figures 1.00 (10-6) m2/s. Note: The volume of a sphene s Y = (Figure 1) t= 40.6 min Figure 1 4 of 1 Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Continue 5 mExplanation / Answer
kinematic viscosity of water = 1*10-6 m2/s
dynamic viscosity of water = 1*10-6*998.3=9.983*10-4 kg/m-s
settling velocity of particle is given by
vs = 2(1600-998.3)*9.8*(0.025*10-3)2/(9*9.983*10-4)=8.2*10-4 m/s
Depth of water = 1.6 m
Timem taken by particle to settle to bottom = 1.6/(8.2*10-4)=1950.3 seconds = 32.5 minutes