I need solutions ASAP Figure 1 shows bo enery is edinthe Uied Stes Indusery,i re
ID: 1714524 • Letter: I
Question
I need solutions ASAP Figure 1 shows bo enery is edinthe Uied Stes Indusery,i resources, accounts for about 42% of the energy we energy is used to make building emicals, minerah, food, and addicional energy connae. Ancher 33% ofour lighting, and hot water. The rerniining 25% of energy we transportation, primarily foe motor vehidles Flgure 1 aEneray consumptien in the Unlited States Brcakdows of 42%.buldap 33%.and trsaporuson 25% ald d) 23. Given the data in "Figure1 Energy Consumption in the United Statesabove, calculate the fraction of energy used to provide lighting in buildings. A. 004 B. 012 C 0.33 D. 0.06 24. The complete mixed reactor shown below is used to treat an industrial waste, using a reaction that destroys the waste according to first-order kinetics: dt where k-0.216 d-1 s 500 m2, the volumetrie flow rate of the inlet and outlet are both 50 m'day, and the inlet waste concentration is 100 mgL What is the outiet concentration (mg/L)Explanation / Answer
(23) % of total energy used by buildings = 33 %
% of energy used for lighting in buildings = 12 %
Fraction of total energy used for lighting in buildings = (12/100) x (33/100) = 0.12 x 0.33 = 0.0396
Therefore, answer is (A) 0.04
(24) dC/dt = -kC
=> dC/C = -k dt
Integrating both sides,
lnC = -kt + constant
Let the constant be lnC0 where C0 is initial concentration.
=> lnC = -kt + lnC0
=> lnC - lnC0 = -kt
=> ln(C/C0) = -kt
=> C = C0 e-kt
Inlet flow rate = 50 m3/day
Reactor volume = 500 m3
Time for which waste gets treated in reactor = 500/50 days = 10 days
k = 0.216 /day
Inlet waste concentration (C0) = 100 mg/L
Outlet waste concentration = 100 x e-(0.216 x 10) = 100 x e-2.16 = 11.533 mg/L