Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Need help solving a homework problem: A shot-putter puts a shot (weight = 71.1N)

ID: 1722316 • Letter: N

Question

Need help solving a homework problem: A shot-putter puts a shot (weight = 71.1N) that leaves hishand at a distance of 1.52 m above the ground. (a) Find the workdone by the gravitational force when the shot has risen to a heightof 2.13 m above the ground. Include the correct sign for the work.(b) Determine the change (PE=PEf -PE0)in the gravitational potential energy of the shot. Need help solving a homework problem: A shot-putter puts a shot (weight = 71.1N) that leaves hishand at a distance of 1.52 m above the ground. (a) Find the workdone by the gravitational force when the shot has risen to a heightof 2.13 m above the ground. Include the correct sign for the work.(b) Determine the change (PE=PEf -PE0)in the gravitational potential energy of the shot.

Explanation / Answer

weight W = 71.1 N           mg =71.1 N Initial height h = 1.52 m Initial potential energy PEo= -mg h   Since weight W is downward direction and displacement are inupward direction final height h ' = 2.13 m final potential energy PEf = - mg h ' Therefore the change (PE=PEf -PE0)in the gravitational potential energy of the shot = -mgh ' -( -mgh)                                                                                                                                  =-mg ( h ' - h )                                                                                                                                 = -43.371 J