Student Response Value Correct Answer Feedback A. zero B. 18 W 54 W 0% D. 72 W E
ID: 1722634 • Letter: S
Question
Student Response Value Correct Answer Feedback A. zero B. 18 W 54 W 0% D. 72 W E. none of the above Score: 0/1The correct answer was B. 18W I don't know exact why the answer is 18W...the automated quizanswer could be wrong..if not then please explain. A battery of emf 24 V is connected to a 6- resistor. As a result, a current of3 A exists in the resistor. The power dissipated internally in thebattery is: Student Response Value Correct Answer Feedback A. zero B. 18 W C. 54 W 0% D. 72 W E. none of the above Score: 0/1
Explanation / Answer
emf of the battery, = 24 V External resistor, R = 6 Current, i = 3 A Let Internal resistance of the battery= r emf , = I ( R + r ) 24 = 3 ( 6 + r ) 8 = 6 + r r = 2 Power dissipated internally in thebattery, P = I2 r = 32 * 2 = 9 * 2 = 18 W