A 3.00 kg object is moving in aplane, with its x and y coordinates given by x =
ID: 1722772 • Letter: A
Question
A 3.00 kg object is moving in aplane, with its x and y coordinates given byx = 2t2 -4 and y = 3t3 + 5,where x and y are in meters and t is inseconds. Find the magnitude of the net force acting on this objectat t = 1.80 sN (units for final answer) A 3.00 kg object is moving in aplane, with its x and y coordinates given byx = 2t2 -4 and y = 3t3 + 5,where x and y are in meters and t is inseconds. Find the magnitude of the net force acting on this objectat t = 1.80 s
N (units for final answer)