Hey- Any help is greatly appreciated! A sample of blood is placed in a centrifug
ID: 1723455 • Letter: H
Question
Hey- Any help is greatly appreciated!A sample of blood is placed in a centrifuge of radius 15.0cm. The mass of a red corpuscle is 3.0x10-16 kg,and the magnitude of the force required to make it settle out ofthe plasma is 4.0x10-11N. At how many revolutionsper second should the centrifuge be operated?
So I am not quite sure what to do here but here is what I didalready:
Relevant Equations: Ac=4 2rf2 =
=(4.0x10-11N)(.15m)=6x10-12
But not sure where to go.
Thanks! Steve
A sample of blood is placed in a centrifuge of radius 15.0cm. The mass of a red corpuscle is 3.0x10-16 kg,and the magnitude of the force required to make it settle out ofthe plasma is 4.0x10-11N. At how many revolutionsper second should the centrifuge be operated?
So I am not quite sure what to do here but here is what I didalready:
Relevant Equations: Ac=4 2rf2 =
=(4.0x10-11N)(.15m)=6x10-12
But not sure where to go.
Thanks! Steve
Explanation / Answer
The mangitude of the force is F = mr2 The magnitude of the angular velocity is = (F/(mr)) Here F = 4.0x10-11N m =3.0x10-16 kg r =0.15m Substitute the values for .