An initally stationary wheel has angular acceleration 2.6ras/s^2. At t = 5 seconds, find (a) the angular velocity in rad/s,(b) the linear velocity in m/s of a point 0.4m from the center, (c)the angle in radians and (d) the number of revolutions throughwhich the wheel has rotated. I got this question wrong on my homework. i do not know how tosolve it. Can someone please help. An initally stationary wheel has angular acceleration 2.6ras/s^2. At t = 5 seconds, find (a) the angular velocity in rad/s,(b) the linear velocity in m/s of a point 0.4m from the center, (c)the angle in radians and (d) the number of revolutions throughwhich the wheel has rotated. I got this question wrong on my homework. i do not know how tosolve it. Can someone please help.
Explanation / Answer
Given angularacceleration = 2.6 rad /s2 time t = 5 s a) Angular velocity = t = 2.6 x 5 rad / sec = 13 rad / sec b) linaer velocity v = r = 0.4 x 13 m/s = 5.2 m/s c) = / t = t = 13 x 5 = 65rad d) 1 rev = 2 rads 1 rad = 1 / 2 rev = 0.1592 rev so 65 rads = 65 x 0.1592 rev = 10.35 rev I hope this helps you !