Please helpme with my homework. How to solve thisproblem? Ch17 #4 (A) The isotope cobalt 60 gas a decay constantr=4.2x1--1s-1. Consider a puresample of 1g of 60Co. (A) How many atoms are in this sample? Answer is 1x1016 ( Teacher gave us thisanswer.) Please helpme with my homework. How to solve thisproblem? Ch17 #4 (A) The isotope cobalt 60 gas a decay constantr=4.2x1--1s-1. Consider a puresample of 1g of 60Co. (A) How many atoms are in this sample? Answer is 1x1016 ( Teacher gave us thisanswer.)
Explanation / Answer
(a) atomic mass of 60 means there are 60grams of this atom per mole. So... . number of atoms = 1 x10-6 gram * (1 mole / 60 grams ) * (6.022 x 1023 atoms / 1 mole) = . = 1.00 x 1016 atoms