a pianowire (Y= 2.0 x 10^10 N/m^2) has a radius of .8 mm and a length of.76 m. one end of the wire is wrapped around a tuning pegwhose radius is 1.8 mm. the other end is fixed in place. initiallythere is no tension in the wire. find the tension when the tuningpeg is turned through 2 revolutions a pianowire (Y= 2.0 x 10^10 N/m^2) has a radius of .8 mm and a length of.76 m. one end of the wire is wrapped around a tuning pegwhose radius is 1.8 mm. the other end is fixed in place. initiallythere is no tension in the wire. find the tension when the tuningpeg is turned through 2 revolutions
Explanation / Answer
Y=stress/strain stress =tension so stress=Y*strain Y is given diameter of the peg=3.6mm circumference=*diameter. after finding out the diameter take that as change in lengthper 1 rotation . but the peg was turned through 2 rotations.hence multiply thatby 2 that will give us l from this find out strain which is l/l now plugin the values in the above equation we will get theanswer.