Steam moves into the cylinder of a steam engine at a constantpressure of 2.00 x
ID: 1733827 • Letter: S
Question
Steam moves into the cylinder of a steam engine at a constantpressure of 2.00 x 10^5 Pa. The diameter of the piston is 16.0 cm,and the piston travels 20.0 cm in one stroke. How much work is doneduring one stroke? I'm really stuck on how to do this problem. Thank you somuch! Steam moves into the cylinder of a steam engine at a constantpressure of 2.00 x 10^5 Pa. The diameter of the piston is 16.0 cm,and the piston travels 20.0 cm in one stroke. How much work is doneduring one stroke? I'm really stuck on how to do this problem. Thank you somuch!Explanation / Answer
Alrightythen! THis question isn't really that hard, you just gotta know what todo so lets Get Er Done! 1 Pa = 1 N/m2 So lets find the force on the piston 2x105Pa=2x105N/m2 Now lets find the area of the piston head A=r2=(.16)2=0.0804m2 Now we can find the Force on the piston head 2x 105N/m2 x 0.0804m2 =16084.95N now we know Work =Force x Distance (the distance is the 20cm, cuzthats how far the piston moves) W=FD = 16084.95N x (0.20m) = 3216.991J = 3217J