Steam moves into the cylinder of a steam engine at a constant pressure and does
ID: 2209427 • Letter: S
Question
Steam moves into the cylinder of a steam engine at a constant pressure and does 9.650 J of work on a piston. The diameter of the piston is 6.70 cm, and the piston travels 6.60 cm in one stroke. What is the pressure of the steam? Answer in units of Pa. P = (w/d)/A ........ (1) Where w is wrok in J , d is distance traveld in m and A is Area in m. A = pi*(diameter)^2 = pi * (6.70cm/100)^2 = 0.014103 m w is given = 9.650 J d is gevin = 6.60cm/100 = 0.066 m Subtitute in (1) P = (9.650/0.066)/(0.014103) = 10367.7 Pa The answer is incorrect ! What did I do wrong?! ThanksExplanation / Answer
p*?V = W = 84J So p = 84/?V = 84/(p*r^2*?h) = 84/(p*0.008^2*0.021) = 1.99x10^7Pa