Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can someone help step-by-stepwith the pieces of this question? I wil rate \"Life

ID: 1736176 • Letter: C

Question

               Can someone help step-by-stepwith the pieces of this question? I wil rate "Lifesaver"!!!!Thanks.... A close-packed coil C is placed centrally inside S as shown in the following diagram: The solenoid S carries a current i = 2 A, and has 1000 turns per centimetre. The coil C has 200 turns and has a diameter d = 25 cm. What is the magnitude of the magnetic field B = |B| that passes through the interior of the solenoid S? What is the magnitude of the flux that passes through the coil C? If the current in the solenoid S is steadily reduced from 2 A to zero in 50 ms, what is the magnitude of the emf induced in the coil C while the current is changing?

Explanation / Answer

a) Formula for calculating the value of the magnetic field insidethe solenoid is               B = onI                   =(4*10-7H/m)(1000 turns / cm)(2A)                   =(4*10-7H/m)(105 turns / m)(2A)                  = 25.1*10-2T b) Formula for calculating the value of the magnetic fluxis                 = BA                    =B(d2 / 4)                   = (1/4)(Bd2) Here B = 25.1*10-2T          d = 25cm =0.25m c) We know the formula for the induced emf is                   = d / dt                     = (d/dt)(onI)                     = (on)(dI / dt)                     = (4*10-7H/m)(105 turns/m)(2A) /(50*10-3s)