Can some help me step-by-step with each piece of this problem?I will rate "Lifesaver"!!! Thanks. Electrostatic constant: k = 1/1 pi c0 = 8.99 times 109 Nm2C- 2 Elementary charge: e = 1.6 times 10-19C Permeability constant: mu0 = 1.26 times 10-6 Hm-1 Consider two fixed charges q1 = +1 C and q2 = +2 C separated by a distance r = 2 m. Sketch the system and calculate the magnitude of the electrostatic force felt by either charge. Indicate on the diagram the direction that the forces act on each charge. What is the potential energy of the two-charge system? I.e. what is the work done is assembling the system by bringing in each charge one at a time from infinity to its place in the system? An ideal emf device of emf 5 V is connected to three identical resistors in series. The resistors have resistance R = 10 k Ohm each. Sketch the circuit and show by Kirchoff's loop rule that the total (equivalent) resistance of the circuit is Req = 30 k Ohm. What is the power dissipated in this circuit? A long ideal solenoid S has 250 turns per centimetre and carries a current of 10 A. An Amperian loop abed is drawn through the solenoid as shown in the following figure If the sides ab and cd are of length 60 cm, what is the current enclosed by the Amperian loop abcd? What is the potential energy stored in a 10mF capacitor when a potential difference of 5 V exists between the capacitor's plates?
Explanation / Answer
A1) Given that q1 = +1C and q2 =+2C and seperation (r) between tehm = 2m THen the formula for calculating the value of theelectrostatic force of repulsion between these two charges is F =(9.0*109N.m2/C2)(q1q2)/ r2 Substitute all the given values in this formula and dothecalculation work. Formula for the calculating the value of the potential energyof the two charge system is U =(9.0*109N.m2/C2)(q1q2)/ r Substitute all the given values in this formula and dothecalculation work. Do the calculation work. Ask the remaining questions as seperate questions in thePhysics Q&A board. Substitute all the given values in this formula and dothecalculation work. Formula for the calculating the value of the potential energyof the two charge system is U =(9.0*109N.m2/C2)(q1q2)/ r Substitute all the given values in this formula and dothecalculation work. Substitute all the given values in this formula and dothecalculation work. Do the calculation work. Ask the remaining questions as seperate questions in thePhysics Q&A board.