Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 6.90-kg object is initiallymoving so that its x -component of velocity is 6.00

ID: 1738352 • Letter: A

Question

A 6.90-kg object is initiallymoving so that its x-component of velocity is 6.00m/s and y-component of velocity is -2.30 m/s. (a) What is the kinetic energy of the object at this time?
J

(b) Find the change in kinetic energy of theobject it its velocity changes so that itsnew x-component is 8.50 m/s and itsnew y-component is 5.00 m/s.
J
(a) What is the kinetic energy of the object at this time?
J

(b) Find the change in kinetic energy of theobject it its velocity changes so that itsnew x-component is 8.50 m/s and itsnew y-component is 5.00 m/s.
J

Explanation / Answer

velocity=36+2.3*2.3=6.425m/sec kinetic energy=1/2mv*v=0.5*6.9*6.425*6.425=142.418J new velocity=8.5*8.5+25=9.861m/sec change in kinetic energy=1/2m[9.861*9.861-6.425*6.425]=193.02J