Ellen and Angela each has a mass of 45 kg, and they are movingtogether with a sp
ID: 1739428 • Letter: E
Question
Ellen and Angela each has a mass of 45 kg, and they are movingtogether with a speed of 10.0 m/s. A. What is their combined kinetic energy? B.What is the ratio of their combined mass to ellensmass? C. What is the ratio of their combined kinectic energy toEllend kinectic Energy?Explain. Ellen and Angela each has a mass of 45 kg, and they are movingtogether with a speed of 10.0 m/s. A. What is their combined kinetic energy? B.What is the ratio of their combined mass to ellensmass? C. What is the ratio of their combined kinectic energy toEllend kinectic Energy?Explain.Explanation / Answer
KE = 1/2mv2 a) Use (45 + 45) for m b) (45+45)/45 = 2 c) 1/2(90)102 / 1/2(45)102 = 2 The ratio remains 2