Ellen and Angela each has a mass of45 kg, and they are moving together with a sp
ID: 1739749 • Letter: E
Question
Ellen and Angela each has a mass of45 kg, and they are moving together with a speed of 10.0m/s. A. What is their combined kineticenergy? B.What is the ratio of theircombined mass to ellens mass? C. What is the ratio of theircombined kinectic energy to Ellend kinecticEnergy?Explain. Ellen and Angela each has a mass of45 kg, and they are moving together with a speed of 10.0m/s. A. What is their combined kineticenergy? B.What is the ratio of theircombined mass to ellens mass? C. What is the ratio of theircombined kinectic energy to Ellend kinecticEnergy?Explain.Explanation / Answer
A. KE = 1/2 mv^2 KE = 0.5*(45+45)*(10^2) = 4500 J B. (45+45) : 45 2:1 C. 2:1 Combined KE = 4500 J Ellen's KE = 0.5*45*(10^2) = 2250 J