Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hey everyone, My professor just posted this review question: “In a small TV pict

ID: 1740210 • Letter: H

Question

Hey everyone,

My professor just posted this review question:

“In a small TV picture tube, an electron moves horizontallyat 5 x 10 m/s through the space between two 4 cm x 4 cm horizontaldeflection plates separated by 1 cm. The potential differencebetween the plates is 3000 V. (a) How long is the electron in thedeflecting electric field? (b) Calculate the vertical impulse givento the electron. (c) What is the vertical component of theelectron’s velocity after it leaves the deflectionplates?”

He wrote that the answers are:
(a) 4. a. 8 x 10-10 s b. 3.85 x 10-23 Ns c. 4.2 x 107 m/s

I'm struggling to understand how he got those answers. Couldsomeone please explain them to me? I will definitely rate high ifyou give a good explanation. Thanks so much!

Explanation / Answer

In horizonatl direction : ----------------------- speed v = 50 * 10 6 m / s distance traveled S = 4 cm = 0.04 m So, time t = S / v                = 8 * 10 -10 s In vertical direction : -------------------- Initial speed   u = 0 m / s accleration a = E q / m where E = electric field = V / d            V= potential difference = 3000 V            d = separation of the plates = 1 cm = 0.01 m            q = charge of electron = 1.6 * 10 ^ -19 C            m = mass of electron = 9.1 * 10 ^ -31 kg time t =    8 * 10-10 s calculated in above from the relation   v ' = u + at   we findthe vertical speed of the particle after it leaves the deflectionplates substitue values weget answer