Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An entertainer is learning to juggle balls thrown very high.One of the balls is

ID: 1740893 • Letter: A

Question

An entertainer is learning to juggle balls thrown very high.One of the balls is thrown vertically upward from 1.80 m above theground with an initial velocity of 4.92 m/s. If he fails to catchthe ball and it hits the ground, how long is it in the air?

please give step by step solution An entertainer is learning to juggle balls thrown very high.One of the balls is thrown vertically upward from 1.80 m above theground with an initial velocity of 4.92 m/s. If he fails to catchthe ball and it hits the ground, how long is it in the air?

please give step by step solution

Explanation / Answer

initial velocity v = 4.92 m / s Initial height h = 1.8 m Maximum height reached by ball above 1.8 m is H = v ^ 2/ 2g                                                                              = 1.235 m So, total height above the ground H ' = H + h                                                         = 3.035 m Time taken to reach the maximum height above 1.8 m height t = v / g                                                                                               = 0.502 s Let Time taken to reach the ball from maximum height toground be t ' then from the relation S = ut + ( 1/ 2 ) at ^ 2                          H ' = 0 + 0.5 * g * t ' ^ 2 from this wefind t ' value So, total time in the air T = t + t ' substitue values weget answer