An entertainer juggles balls while doing other activities. In one act, she throw
ID: 586332 • Letter: A
Question
An entertainer juggles balls while doing other activities. In one act, she throws a ball vertically upward, and while it is in the air, she runs to and from a table 5.40 m away at an average speed of 2.20 m/s , returning just in time to catch the falling ball.
-With what minimum initial speed must she throw the ball upward to accomplish this feat?
Express your answer with the appropriate units.
-How high above its initial position is the ball just as she reaches the table?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
Time to go & come to table = (5.40 x 2) / 2.20 = 4.90 sec
from initial to highest point time is half of total = 2.45 s
at highest point V = 0
So,
V = u - gt
u = gt = 9.8 x 2.45 = 24.01 m/s
for highest point
S = ut - 1/2 gt^2
S = (24.01 x 2.45) - 1/2 x 9.8 x (2.45)^2
S = 29.42 m