Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Car A mass=1000kg moves to the right along a level straightroad at a speed of 6m

ID: 1743305 • Letter: C

Question

Car A mass=1000kg moves to the right along a level straightroad at a speed of 6m/s. It collides directly with car B mass=200kgin completely or perfectly inelastic collision. What is themomentum after the collision if car B was initially at rest? a. zero b. 6000kg m/s to the right c. 2000kg m/s to the right d. 10000kg m/s to the right e. none Can someone help me out with this problem and show me thesteps? Thank You! Car A mass=1000kg moves to the right along a level straightroad at a speed of 6m/s. It collides directly with car B mass=200kgin completely or perfectly inelastic collision. What is themomentum after the collision if car B was initially at rest? a. zero b. 6000kg m/s to the right c. 2000kg m/s to the right d. 10000kg m/s to the right e. none Can someone help me out with this problem and show me thesteps? Thank You!

Explanation / Answer

Mass of car A is m = 1000 kg mass of car B is M = 200 kg Initial velocity of car A is u = 6 m / s Initial velocity of car B is U = 0 m/ s Let the combined velocity of the cars after collision be v   then from law of conservation of momentum , m u + MU = ( m+ M) v from this v = m u / ( m + M )                 = 5 m / s