Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Block A (2.1 kg) is moving at 7.8 m/s to theright and collides head on with bloc

ID: 1744343 • Letter: B

Question

Block A (2.1 kg) is moving at 7.8 m/s to theright and collides head on with block B (3.4 kg), which is movingat 4.2 m/s to the left.
(a) What is the velocity (magnitude anddirection) of the blocks after the collision, if the two blocksstick together? (b) What is the impulse (magnitude anddirection) of block B on block A during the collision? Block A (2.1 kg) is moving at 7.8 m/s to theright and collides head on with block B (3.4 kg), which is movingat 4.2 m/s to the left.
(a) What is the velocity (magnitude anddirection) of the blocks after the collision, if the two blocksstick together? (b) What is the impulse (magnitude anddirection) of block B on block A during the collision?

Explanation / Answer

Given :              mass of block A (m1) = 2.1 kg              Inital velocity (u1) = 7.8 m /s              mass of block B (m2) = 3.4 kg               Initialvelocity (u2) = 4.2 m /s (a)          From theconservation of energy we have ,             m1 u1 - m2 u2 = ( m1 + m2 ) V                   V   =   ( m1 u1 - m2 u2) / (m1 + m2)                         = 2.1 / 5.5                         = 0.382 m /s (b) Impulse J = m (v2 - v1) Hope this heps u!