Block 1, of mass m_1 = 6.50kg , moves along a frictionless air track with speed
ID: 2203747 • Letter: B
Question
Block 1, of mass m_1 = 6.50kg , moves along a frictionless air track with speed v_1 = 13.0m/s . It collides with block 2, of mass m_2 = 39.0kg , which was initially at rest. The blocks stick together after the collision. (Figure 1) a)Find the magnitude p_i of the total initial momentum of the two-block system. b)Find v_f, the magnitude of the final velocity of the two-block system. c)What is the change Delta K = K_{ m final} - K_{ m initial} in the two-block system's kinetic energy due to the collision?Explanation / Answer
where is figure?