Block 1, of mass m1 = 1.90 kg, moves along a frictionless air track with speed v
ID: 2006591 • Letter: B
Question
Block 1, of mass m1 = 1.90 kg, moves along a frictionless air track with speed v1 = 31.0 m/s. It collides with block 2, of mass m2 = 51.0 kg , which was initially at rest. The blocks stick together after the collision. Find the magnitude p_i of the total initial momentum of the two-block system. Find v_f , the magnitude of the final velocity of the two-block system. What is the change Delta K =K ) rm initial} - K { rm initial} in the system's kinetic energy due to the collision? THANKS FOR ANSWERING! :))Explanation / Answer
total initial momentum = m1 *v = 1.9 * 31 = 58.9 kg m /s ;
m1 v1 = ( m1 + m2 ) * V ;
V =[ m1 / ( m1 + m2 ) ] . v1 ;
V = 1.113 m /s ;
K1 , initial K = 0.5 ( 1.9 ) ( 31^2 ) = 912. 95 J ;
K2 , final K = 0.5 ( 1.9 + 51 ) ( 1.113 ) ^2 = 32.765 J ;
change in KE =K2 - K1 = -880.1845 J