Block 1, of mass m 1 = 1.70 kg , moves along a frictionless air track with speed
ID: 1732229 • Letter: B
Question
Block 1, of mass m1 = 1.70 kg , moves along a frictionless air track with speed v1 = 15.0 m/s . It collides with block 2, of mass m2 = 39.0 kg , which was initially at rest. The blocks stick together after the collision. (Figure 1)
Part A
Find the magnitude pi of the total initial momentum of the two-block system.
Express your answer numerically.
View Available Hint(s)
nothing
Submit
Part B
Find vf, the magnitude of the final velocity of the two-block system.
Express your answer numerically.
View Available Hint(s)
nothing
Submit
Part C
What is the change ?K=Kfinal?Kinitial in the two-block system's kinetic energy due to the collision?
Express your answer numerically in joules.
View Available Hint(s)
nothing
Block 1, of mass m1 = 1.70 kg , moves along a frictionless air track with speed v1 = 15.0 m/s . It collides with block 2, of mass m2 = 39.0 kg , which was initially at rest. The blocks stick together after the collision. (Figure 1)
Part A
Find the magnitude pi of the total initial momentum of the two-block system.
Express your answer numerically.
View Available Hint(s)
pi =nothing
kg?m/sSubmit
Part B
Find vf, the magnitude of the final velocity of the two-block system.
Express your answer numerically.
View Available Hint(s)
vf =nothing
m/sSubmit
Part C
What is the change ?K=Kfinal?Kinitial in the two-block system's kinetic energy due to the collision?
Express your answer numerically in joules.
View Available Hint(s)
?K =nothing
JExplanation / Answer
Given,
mass, m1 = 1.7 kg, m2 = 39 kg
velocity, v1 = 15 m/s,
1) m1*v1 = 1.7 x 15 = 25.5 kg-m/s
2) Using law of conservation of momentum,
m1*v1 = (m1 + m2)*V
V = m1*v1/(m1 + m2) = 0.627 m/s
3) Ki = 1/2*1.7*15^2 = 191.25 J
Kf = 1/2(m1 + m2)*0.627^2 = 8 J
So ?K = 8 - 191.25 = -183.25 J
Comment in case any doubt, please rate my answer....