Block 1, of mass m 1 = 2.50kg , moves along a frictionless air track with speed
ID: 1305698 • Letter: B
Question
Block 1, of mass m1 = 2.50kg , moves along a frictionless air track with speed v1 = 19.0m/s . It collides with block 2, of mass m2 = 51.0kg , which was initially at rest. The blocks stick together after the collision. (Figure 1)
Part A
Find the magnitude pi of the total initial momentum of the two-block system.
Express your answer numerically.
Part B
Find vf, the magnitude of the final velocity of the two-block system.
Express your answer numerically.
Part C
What is the change ?K=Kfinal?Kinitial in the two-block system's kinetic energy due to the collision?
Express your answer numerically in joules.
pi = ____________ kg?m/sExplanation / Answer
a) initial momentum P1 = m1u1 = 2.5*19 = 47.5 Kf.m/s
b) conservation of momnetum
m1u1 + m2u2 = (m1+m2)*V
2.5*19 + 0 = (2.5+51)*v
v = 0.8878 m/s
c) dKE = KEi - KEf
dKE = 0.5*2.5*19^2 - 0.5*53.5*0.8878^2 = 430.163 J