Block 1, of mass m 1 = 0.500 k g , is connected over an ideal (massless and fric
ID: 2277029 • Letter: B
Question
Block 1, of mass m1 = 0.500kg , is connected over an ideal (massless and frictionless) pulley to block 2, of mass m2, as shown. For an angle of ? = 30.0? and a coefficient of kinetic friction between block 2 and the plane of ? = 0.400, an acceleration of magnitude a = 0.450m/s2 is observed for block 2.
Block 1, of mass m1 = 0.500kg , is connected over an ideal (massless and frictionless) pulley to block 2, of mass m2, as shown. For an angle of ? = 30.0? and a coefficient of kinetic friction between block 2 and the plane of ? = 0.400, an acceleration of magnitude a = 0.450m/s2 is observed for block 2. Find the mass of block 2,Explanation / Answer
here for m2
T - m2 (9.81) (sin30) - (0.4)(m2)(9.81) = m2(0.45)
for m1
(0.5)(9.81) - T = (0.5)(0.45)
SO T = 4.68 N
putting in first equation
then 4.68 - 4.9m2 - 3.92 = 0.45m2
so m2= 0.142 kg