Charge of uniform density = 2.8 µC/m 3 fills a nonconductingsolid sphere of radi
ID: 1747939 • Letter: C
Question
Charge of uniform density = 2.8 µC/m3 fills a nonconductingsolid sphere of radius 5.4 cm. (a) What is the magnitude of the electric field3.5 cm from the center of the sphere?1 N/C
(b) What is it at 7.5 cm from thecenter of the sphere?
2 N/C
I was able to get the first answer correctly, but I need help withthe one.
(a) What is the magnitude of the electric field3.5 cm from the center of the sphere?
1 N/C
(b) What is it at 7.5 cm from thecenter of the sphere?
2 N/C
I was able to get the first answer correctly, but I need help withthe one.
Explanation / Answer
Charge of uniform density = 2.8 µC/m3= 2.8 * 10 ^ -6 C / m ^ 3
we know = q / V
from this charge q = V
= ( 4/3 ) R ^ 3
= 1.8468 * 10 ^ -9 C
Radius solid sphere R = 5.4cm.
= 0.054 m electric filed at 7.5 cm from the center of the sphere is E =K q / r ^ 2 where r = distance = 7.5 cm = 0.075m substitute values we get E = 2951.65 N /C