A projectile is thrown form the top of a building with aninitial velocity of 30
ID: 1750351 • Letter: A
Question
A projectile is thrown form the top of a building with aninitial velocity of 30 m/s in the horizontal direction. if the topof the building is 30m above the ground, how fast will theprojectile be moving just before it strikes the ground? Please show all details leading up to the answer, I want toknow how to do this type of problem. THANKS!!! A projectile is thrown form the top of a building with aninitial velocity of 30 m/s in the horizontal direction. if the topof the building is 30m above the ground, how fast will theprojectile be moving just before it strikes the ground? Please show all details leading up to the answer, I want toknow how to do this type of problem. THANKS!!!Explanation / Answer
A projectile is thrown form the top of a building with aninitial velocity of 30 m/s in the horizontal direction. if the topof the building is 30m above the ground, how fast will theprojectile be moving just before it strikes the ground? HORIZONTAL VELOCITY REMAINS CONSTANTVERTICAL VELOCITY WHEN IT REACHES THE GROUND=2gh=24.24m/sec
hence total velocity=30*30+24.24*24.24=38.56m/sec