Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two balls are approaching each other head-on. Their velocities are+9.90 and-12.4

ID: 1750592 • Letter: T

Question

Two balls are approaching each other head-on. Their velocities are+9.90 and-12.4 m/s. (a) Determine the velocity of the center ofmass of the two balls if they have the same mass.
1 m/s

(b) Determine the velocity of the center of mass of the two ballsif the mass of one ball (v = 9.90m/s) is twice the mass of the other ball (v = -12.4 m/s).
2 m/s (a) Determine the velocity of the center ofmass of the two balls if they have the same mass.
1 m/s

(b) Determine the velocity of the center of mass of the two ballsif the mass of one ball (v = 9.90m/s) is twice the mass of the other ball (v = -12.4 m/s).
2 m/s

Explanation / Answer

The CM of velocity is given by, vCM=(m1v1+m2v2)/(m1+m2) As m1=m2=m then, vCM=(m*9.9+m*-12.4)/(m+m)=-1.25m/s Similarly we can do it for next as. Hence we get by it.