Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Bob can throw a 910 g rock with a speed of 30.27 m/s. He moveshis hand forward 1

ID: 1750975 • Letter: B

Question

Bob can throw a 910 g rock with a speed of 30.27 m/s. He moveshis hand forward 1.05 m while doing so.
How much work does Bob do on the rock? How much force, assumed to be constant, does Bobapply to the rock?
What is Bob’s maximum power output as hethrows the rock?
Bob can throw a 910 g rock with a speed of 30.27 m/s. He moveshis hand forward 1.05 m while doing so.
How much work does Bob do on the rock? How much force, assumed to be constant, does Bobapply to the rock?
What is Bob’s maximum power output as hethrows the rock?

Explanation / Answer

the work done by Bob on the rock W = (1/2)m * v^2 m = 910 g = 910 * 10^-3 kg v = 30.27 m/s the force applied by Bob to the rock F = (W/d) d = 1.05 m the Bob's maximum power output as he throws the rock P = F * v