A policeman is traveling due north with a velocity of18.0 m/s when a fleeing ban
ID: 1751131 • Letter: A
Question
- A policeman is traveling due north with a velocity of18.0 m/s when a fleeing bank robber zooms by with a velocity of42.0 m/s due north. After a reaction time of 0.8 s the policemanbegins to pursue the robber with an acceleration of 5.0m/s2.
- What distance will the policeman travel in catching therobber?
- What is the policeman’s speed, in mph, when hecatches up to the robber?
- What distance will the policeman travel in catching therobber?
- What is the policeman’s speed, in mph, when hecatches up to the robber?
Explanation / Answer
1. dp:t= = distance the policemanhas traveled at time ''
2. vp:t= = velocity of policeman attime ''
3. ap:t= = acceleration ofpoliceman at time ''
4. dr:t= = distance the robber hastraveled at time ''
5. vr:t= = velocity of robber attime ''
.
06. At: t = 0.0
07. dp:t=0 = 0.0
08. vp:t=0 = 18.0m/s
09. ap:t=0 = 0.0
10. dr:t=0 = 0.0
11. vr:t=0 = 42.0m/s
.
12. At: t = 0.8
13. dp:t=0.8 =dp:t=0 + (vp:t=0)*(t) = 0 + (18.0 m/s)*(0.8s) = 14.4 meters
14. vp:t=0.8 = 18.0m/s
15. ap:t=0.8 = 5.0m/s2
16. dr:t=0.8 =dr:t=0 + (vr:t=0)*(t) = 0 + (42.0 m/s)*(0.8s) = 33.6 meters
17. vr:t=0.8 = 42.0m/s
.
18. In the next few steps, solve for the time ittakes the policeman’s distance to equal the robber’sdistance.
19. At: t = ; when: dp = dr
20. (dp:t=0.8) +(vp:t=0.8)*() +(ap:t=0.8)*(2) = (dr:t=0.8) +(vr:t=0.8)*() +(ar:t=0.8)*(2)
21. (14.4 m) + (18.0 m/s)*()+ (5.0 m/s2)*(2) = (33.6 m) + (42.0m/s)*() + (0.0 m/s2)*(2)
22. In ‘21’, combinelike terms and arrange the terms in quadratic form.
23. (5.0)*(2) +(-24.0)*() + (-19.2) = 0
24. Solve ‘23’ usingquadratic formula: a=5, b=-24, c=-19.2
25. = (24 ±30.98387)/(10) ; must bepositive, therefore, = 5.498387 seconds
.
26. Calculate the total distance the policeman hastraveled (check against robber’s distance).
27. dp:t= =(dp:t=0.8) + (vp:t=0.8)*() +(ap:t=0.8)*(2)
28. dp:t= = (14.4m) + (18.0 m/s)*(5.498387) + (5.0m/s2)*[5.498387)2] = 264.532240 meters
29. dr:t= = (33.6m) + (42.0 m/s)*(5.498387) + (0.0m/s2)*[5.498387)2] = 264.532240 meters
.
30. Calculate the velocity of the policeman at t=
31. vp:t= =(vp:t=0.8) + (ap:t=0.8)*() = (18.0 m/s)+ (5.0 m/s2)*( 5.498387) = 45.491933 meters/second
32. Convert the result in‘31’ to miles per hour.