I really need help how to do this, can anyone explainprecisely? Mass of a Volume
ID: 1752812 • Letter: I
Question
I really need help how to do this, can anyone explainprecisely? Mass of a Volume of Air pressure = 758.68 plusminus 0.10 mm of Hg temperature = 1850 plusminus 0.10 degree C density of water = 0.9985034 g/mL (uncertainty negligible) volume displaced by septum stopper (Vs)= 5.90 plusminus 0.10 mL Calculate: The density of dry air. plusminus 6x10-7 g/mL (using the numbers given here) An Example The mass of dry air in flask #2, when stoppered. The estimated uncertainty in the mass of dry air in flask #2, when stoppered.
Explanation / Answer
Sorry wrong section and it won't show up.