A 10kg box is at rest at the end of an unstretched spring withconstant k=4000N/m
ID: 1754296 • Letter: A
Question
A 10kg box is at rest at the end of an unstretched spring withconstant k=4000N/m the mass is struck with a hammer giving it a velocity of6.0m/s to the right across a frictionless surface. the amplitude of the resulting oscillation of this systemis????? A 10kg box is at rest at the end of an unstretched spring withconstant k=4000N/m the mass is struck with a hammer giving it a velocity of6.0m/s to the right across a frictionless surface. the amplitude of the resulting oscillation of this systemis?????Explanation / Answer
Amplitude is equal to the maximum compression in the spring.
From conservation of energy, the maximum compression in thespring is given by the equation