A 10kg block, which is initially at rest, is pulled along a horizontal floor wit
ID: 2175571 • Letter: A
Question
A 10kg block, which is initially at rest, is pulled along a horizontal floor with a force, F, which makes an angle 30 above the horizontal, as shown. The coefficients of static and kinetic friction between the block and the floor are 0.6 and 0.3 respectively.a) Find the maximum force of static friction that must be overcome by the inclined applied force, as shown, before the block moves.
b) Find the maximum force of static friction that must be overcome by an applied horizontal force before the block moves.
c) what is the value of force F, at the given angle 30 above the horizontal, needed to move the block at a constant acceleration of 1.5 m/s^2 along the floor?
Explanation / Answer
F cos(30)=mus*mg F=67.96N F(horizintal)=mus*mg=58.86N F cos(30)-muk*mg=ma F=51.3N