A dipole of moment 0.3 e nm is placed in a uniformelectric field with a magnitude of 60000 N/C. What is the magnitude of the torque on the dipole whenthe dipole is parallel to the electric field? answer in Nm What is the magnitude of the torque on the dipole when thedipole is parallel to the electric field? Nm What is the magnitude of the torque on the dipole when thedipole makes an angle of 60 degrees with the electric field?Nm What is the potential energy of the dipole electric fieldat 60 degrees? answer in Joules A dipole of moment 0.3 e nm is placed in a uniformelectric field with a magnitude of 60000 N/C. What is the magnitude of the torque on the dipole whenthe dipole is parallel to the electric field? answer in Nm What is the magnitude of the torque on the dipole when thedipole is parallel to the electric field? Nm What is the magnitude of the torque on the dipole when thedipole makes an angle of 60 degrees with the electric field?Nm What is the potential energy of the dipole electric fieldat 60 degrees? answer in Joules
Explanation / Answer
We have torque on a dipole = pEsin here p= 0.3e nm =0.3*1.6*10-19C*10-9m E = 60000N/C when the dipole is parallel to the field, = 0 when it is perpendicular to the field = 90 Also the potential energy is U= -pEcos Plug in the values