Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please show your work A Honda Civic travels in a straight line along a road. Its

ID: 1759287 • Letter: P

Question

Please show your work A Honda Civic travels in a straight line along a road. Itsdistance x from a stop sign is given as a function of timet by the equation x(t) =t2 -t3, where =1.20 m/s2 and =0.0560 m/s3. Calculate theaverage velocity of the car for the following time intervals. (a) t = 0 to t = 2.20 s
1 m/s

(b) t = 0 to t = 4.20s
2 m/s

(c) t = 2.20 s to t =4.20 s
3 m/s
Please show your work A Honda Civic travels in a straight line along a road. Itsdistance x from a stop sign is given as a function of timet by the equation x(t) =t2 -t3, where =1.20 m/s2 and =0.0560 m/s3. Calculate theaverage velocity of the car for the following time intervals. (a) t = 0 to t = 2.20 s
1 m/s

(b) t = 0 to t = 4.20s
2 m/s

(c) t = 2.20 s to t =4.20 s
3 m/s
(a) t = 0 to t = 2.20 s
1 m/s

(b) t = 0 to t = 4.20s
2 m/s

(c) t = 2.20 s to t =4.20 s
3 m/s

Explanation / Answer

1. x(0)=*0-*0=0 x(2.20s)=*(2.20s)2-(2.20s)3= 1.20m/s2*(2.20s)2 -0.0560m/s2(2.20s)3 = 5.21 m the average velocity v = [x(2.20s)-x(0)]/(2.20s - 0) =[5.21m-0]/2.20s = 2.37 m/s 2. x(4.20s)=*(4.20s)2-(4.20s)3= 1.20m/s2*(4.20s)2 -0.0560m/s2(4.20s)3 = 17.02 m the average velocity v = [x(4.20s)-x(0)]/(4.20s - 0) =[17.02m-0]/4.20s = 4.05 m/s 3. the average velocity v = [x(4.20s)-x(2.20)]/(4.20s - 2.20s) =[17.02m-5.21m]/2.00s = 5.91 m/s x(4.20s)=*(4.20s)2-(4.20s)3= 1.20m/s2*(4.20s)2 -0.0560m/s2(4.20s)3 = 17.02 m the average velocity v = [x(4.20s)-x(0)]/(4.20s - 0) =[17.02m-0]/4.20s = 4.05 m/s 3. the average velocity v = [x(4.20s)-x(2.20)]/(4.20s - 2.20s) =[17.02m-5.21m]/2.00s = 5.91 m/s 3. the average velocity v = [x(4.20s)-x(2.20)]/(4.20s - 2.20s) =[17.02m-5.21m]/2.00s = 5.91 m/s the average velocity v = [x(4.20s)-x(2.20)]/(4.20s - 2.20s) =[17.02m-5.21m]/2.00s = 5.91 m/s