Im very confused about how to go about this. If someone couldhelp me I would appreciate it. The question is: What is the magnitude of the buoyantforce on a cube of iron 0.100m on a side when it is totallysubmerged in a pool of mercury? The density of iron is 7.9x10^3kg/m^3 and that of mercury is 13.6x10^3 kg/m^3. Thank you very much! Im very confused about how to go about this. If someone couldhelp me I would appreciate it. The question is: What is the magnitude of the buoyantforce on a cube of iron 0.100m on a side when it is totallysubmerged in a pool of mercury? The density of iron is 7.9x10^3kg/m^3 and that of mercury is 13.6x10^3 kg/m^3. Thank you very much!
Explanation / Answer
buoyancy force or upward force = hglb h = 0.1m ; l= 0.1m ; b = 0.1m because it is a iron in cube shape (allsides are equal) densityof mercury = 13.6x103kg/m3 g = acceleration duf to gravity Themagnitude of upward force = 133.28N