The Moon orbits the Earth every 27.3 days and has an averagedistance from the center of the Earth of 3.9 X 105 km.Calculate the time it takes a satellite averaging 6.7 X103 km above the Earth to complete one orbit. Please use Kepler's third law mathematical formula. Thankyou. The Moon orbits the Earth every 27.3 days and has an averagedistance from the center of the Earth of 3.9 X 105 km.Calculate the time it takes a satellite averaging 6.7 X103 km above the Earth to complete one orbit. Please use Kepler's third law mathematical formula. Thankyou.
Explanation / Answer
Time period of moon, T1 = 27.3 days Time period ofsatellite, T 2 = ? distance of moon fromcenter of earth, R 1 = 3.9 X 105 km height of satelliteabove the earth, h = 6.7 X 103 km radius of earth, R = 6400km = 6.4 X 10 3 km distance ofsatellite from center of earth, R2 = R + h= 13.1 X 10 3 km = 0.131 X 10 5km Fromkepler's third law, T 2 R 3 (T 2 / T 1) 2 = (R2 / R1) 3 plug in the values to getthe answer for T 2 plug in the values to getthe answer for T 2