The Moon orbits the Earth in an approximately circular path. The velocity of the
ID: 2133450 • Letter: T
Question
The Moon orbits the Earth in an approximately circular path. The velocity of the moon as a function of time is given by:
A. t=0 to t= 0.500 days
B. t=0 to t=0.0050days
vx = ?v sin(?t) vy = v cos(?t) The Moon orbits the Earth in an approximately circular path. The velocity of the moon as a function of time is given by: where v = 945 m/s and ? = 2.46 10-6 radians/s. What is the average acceleration of the Moon over the following time intervals? For each, give the magnitude and direction as an angle measured counterclockwise from the positive x-axis. t=0 to t= 0.500 days t=0 to t=0.0050daysExplanation / Answer
at t=0.5 days Vx = -945*sin(2.46*10^-6*43200) = -100.23811
//y Vy = 945*cos(2.46*10^-6*43200) = 939.6687
Vt1 = -100.24i + 939.67j
V0 = 0 + 945j
Average acceleration =(Vt1 - V0)/t
a1 = (-100.24i -5.33j)/43200 = -(23.20i + 1.23j)*10^-4
|a1| = 23.23*10^-4
Doing similar calculations
a2 = -23.24i -0.00124j
|a2|= 23.24m/s^2