Question
Block of mass 10 kg, m1, is on inclined plane sloped atangle of 30 degrees from horizontal. Seond mass, m2, 2.5 kg,is attached to rope which pulls on firs mass over a masslessfrictionless pulley. Coefficients of friction between inclineand m1 is coefficient of static friction = 0.95 andcoefficient of kinetic friction = 0.45 Due to friction between m1 and incline system is at restinitially. What is tension on rope What is static friction force on 10 kg mass if mass atrest? Small downward tug is given to 2.5 kg, m2, starts the 10 kgmass moving. When tug stops what is acceleration of 2masses? Block of mass 10 kg, m1, is on inclined plane sloped atangle of 30 degrees from horizontal. Seond mass, m2, 2.5 kg,is attached to rope which pulls on firs mass over a masslessfrictionless pulley. Coefficients of friction between inclineand m1 is coefficient of static friction = 0.95 andcoefficient of kinetic friction = 0.45 Due to friction between m1 and incline system is at restinitially. What is tension on rope What is static friction force on 10 kg mass if mass atrest? Small downward tug is given to 2.5 kg, m2, starts the 10 kgmass moving. When tug stops what is acceleration of 2masses?
Explanation / Answer
Tension (T) in the rope is T =m2g = (2.5kg)(9.8m/s2) = 24.5N THe static friction force acting on the mass m1 is= sm1gcos30o = (0.95)(10kg)(9.8m/s2)cos30o = 80.6 N = (0.95)(10kg)(9.8m/s2)cos30o = 80.6 N