Block Sliding A block with mass m - 12 kg rests on a frictionless table and is a
ID: 1770001 • Letter: B
Question
Block Sliding A block with mass m - 12 kg rests on a frictionless table and is accelerated by a spring with spring constant k 4541 N/m after being compressed a distance x1 0.443 m from the spring's unstretched length. The floor is frictionless except for a rough patch a distance d = 2.7 m long. For this rough path, the coefficient of friction is k -0.4 How much work is done by the spring as it accelerates the block? 2What is the speed of the block right after it leaves the spring? m/s Submi How much work is done by friction as the block crosses the rough spot? What is the speed of the block after it passes the rough spot? m/s Submi Instead, the spring is only compressed a distance x2-0.111 m before being released. How far into the rough path does the block slide before coming to rest? m Submit What distance does the spring need to be compressed so that the block will just barely make it past the rough patch when released?Explanation / Answer
a) Work done W1 = 1/2 k x12
= 1/2 * 4541 * 0.4432= 445.58 J
b) 1/2 k x12 = 1/2 m v2
speed v = sqrt [ k x12 / m] = sqrt [4541 * 0.4432 / 12]
v = 8.62 m/s
c) Work done W2 = -muk m g d
= 0.4 * 12 * 9.8 * 2.7 = -127 J
d) 1/2 m v2 = W1 + W2
445.58 - 127 = 1/2 * 12 * v2
v = 7.28 m/s
e)W = 1/2 k x22 = 1/2 * 4541 * 0.1112 = 27.97 J
27.97 = muk m g d' = 0.4 * 12 * 9.8 * d'
d' = 0.595 m
f) 1/2 k x2 = muk m g d
1/2 * 4541 * x2 = 0.4 * 12 * 9.8 * 2.7
x = 0.236 m