Initial Question: A 2.0 g bullet leaves thebarrel of a gun at a speed of 320m/s. Part A ask: For the Kinetic Energy= 102.4J which wascorrect Part B ask: Whats the Average force exerted by the expandinggases on the bullet as it moves through the 40 cm barrel? Initial Question: A 2.0 g bullet leaves thebarrel of a gun at a speed of 320m/s. Part A ask: For the Kinetic Energy= 102.4J which wascorrect Part B ask: Whats the Average force exerted by the expandinggases on the bullet as it moves through the 40 cm barrel?
Explanation / Answer
Part A, you got it! Part B: let the force be F, acceleration be a, distance s = 40cm =0.40m vi = 0, vf = 320m/s vf2 - vi2 =2as =>a = (vf2 -vi2)/2s = (320m/s)2 / (2*0.40m) =128000m/s2 the force F=ma = 2.0*10-3 kg *128000m/s2 = 256N . the force F=ma = 2.0*10-3 kg *128000m/s2 = 256N .