Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In Fig. 8-35, a small block of mass m = 0.011 kg canslide along the frictionless

ID: 1763731 • Letter: I

Question

In Fig. 8-35, a small block of mass m = 0.011 kg canslide along the frictionless loop-the-loop, with loop radiusR = 11 cm. The block is released from rest at pointP, at height h = 4R above the bottom ofthe loop. How much work does the gravitational force do on theblock as the block travels from point P to(a) point Q and (b) thetop of the loop? If the gravitational potential energy of theblock-Earth system is taken to be zero at the bottom of the loop,what is that potential energy when the block is(c) at point P, (d) atpoint Q, and (e) at the top of theloop?

Explanation / Answer

C) seems to be wrong C) m*g*h=answer (units J)