In Fig. 5-49, three connected blocks are pulled to the right on a horizontal fri
ID: 2140998 • Letter: I
Question
In Fig. 5-49, three connected blocks are pulled to the right on a horizontal frictionless table by a force of magnitude T3 = 29.9 N. If m1 = 11.0 kg, m2 = 28.4 kg, and m3 = 37.2 kg, calculate (a) the magnitude of the system's acceleration, (b) the tension T1, and (c) the tension T2.
In Fig. 5-49, three connected blocks are pulled to the right on a horizontal frictionless table by a force of magnitude T3 = 29.9 N. If m1 = 11.0 kg, m2 = 28.4 kg, and m3 = 37.2 kg, calculate (a) the magnitude of the system's acceleration, (b) the tension T1, and (c) the tension T2.Explanation / Answer
a = 29.9/(11 + 28.4 + 37.2) = 0.39033942558
b) Tension T1 = m1a = 11 * a
T1 = 4.29373368146 N
c) Tension T2 = (m1+m2)a = 39.4 a
T2 = 15.3793566 N