A rectangular coil of a wire is placed next to and lying in the plane that conta
ID: 1769255 • Letter: A
Question
A rectangular coil of a wire is placed next to and lying in the plane that contains the cylindrical conductor above. this coil consists of 5 turns of wire with total resistance of 12 ohm. if the current in the cylindrical conductor changes from 10 amps to 2 amps in 2 milliseconds, what is the induced current in the coil? Also describe clearly of the induced current in the coil.
A rectangular coil of a wire is placed next to and lying in the plane that contains the cylindrical conductor above. this coil consists of 5 turns of wire with total resistance of 12 ohm. if the current in the cylindrical conductor changes from 10 amps to 2 amps in 2 milliseconds, what is the induced current in the coil? Also describe clearly of the induced current in the coil.Explanation / Answer
B = mue*I/(2*pi*r)
magnetic flux = integral L*B*dr (lower limit is 0.5 m, upper limit is 1.3 m)
= integral L*(mue*I/2*pi*r)*dr (lower limit is 0.5 m, upper limit is 1.3 m)
= L*(mue*I/2*pi)*ln(r) (lower limit is 0.5 m, upper limit is 1.3 m)
= L*(mue*I/2*pi)*ln(1.3/0.5)
= I*(mue*L/2*pi)*ln(1.3/0.5)
= I(4*pi*10^-7*1/2*pi)*ln(1.3/0.5)
= I*1.911*10^-7
indcued emf = chnage in magnetic flux/time
= 1.911*(I1-I2)/t
= 1.911*(10-2)*10^-7/2*10^-3
= 7.644*10^-4 volts
induced current = induced emf/R
= 7.644*10^-4/12
= 6.37*10^-5 A or 63.7 micro A