Problem 14.44 A copper pot with a mass of 0.520kg contains0.155kg of water, and
ID: 1769461 • Letter: P
Question
Problem 14.44
A copper pot with a mass of 0.520kg contains0.155kg of water, and both are at a temperature of22.0?C . A 0.240kg block of iron at 84.0?C is dropped into the pot.
Part A
Find the final temperature of the system, assuming no heat loss to the surroundings.
SubmitMy AnswersGive Up
Problem 14.44
A copper pot with a mass of 0.520kg contains0.155kg of water, and both are at a temperature of22.0?C . A 0.240kg block of iron at 84.0?C is dropped into the pot.
Part A
Find the final temperature of the system, assuming no heat loss to the surroundings.
T = ?CSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
Heat lost by hot bodies = Heat gained by cold bodies
240*0.45*(84-x) = 520*0.386*(x-22) +155*4.179*(x-22)
108(84-x) = (x-22)(200.72+647.745)
9072-108x = 848.465x - 18666.23
27738.23 = 956.465x
x = 29 degree centigrade