Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 5.54: Atwood\'s machine Part C What is the magnitude of the upward accel

ID: 1772056 • Letter: P

Question

Problem 5.54: Atwood's machine Part C What is the magnitude of the upward acceleration of the load of bricks? A 16.0 kg load of bricks (m1) hangs from one end of a rope that passes over a small, frictionless pulley, called an Atwood's machine. A 28.2 kg counterweight (m2) is suspended from the other end of the rope, as shown in (Figure 1). The system is released from rest. Express your answer in meters per second squared to three significant figures Figure 1 of 1 n s Submit My Answers Give Up Part D What is the tension in the rope while the load is moving? Express your answer in newtons to three significant figures Submit My Answers Giv e Up

Explanation / Answer

The weight of the 16.0kg brick can be W1 and the weight of the 28.2kg brick can be W2.

F = ma
W2 - W1 = (16 + 28.2)(a)
276.36 - 156.8 = 44.2a
=>a = 2.7 m/s

Now you can find the tension two different ways.

F = ma
T - 156.8 = (16)(2.705)
=> T = 200 N
or
F = ma
T - 276.36 = (28.2)(-2.705)
=> T = 200 N