Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 5.54 Part A When a 3 8- sample of salid ammonium nitrate dissoves in 60

ID: 555527 • Letter: P

Question

Problem 5.54 Part A When a 3 8- sample of salid ammonium nitrate dissoves in 60 0 g af water in a coffee-cup calorimeter, the temperature drops from 23.0 "Cto 184 C Calculate water (in kJ/mol N NO3) for the solution process NH NO3 s) ) NH NO (aq Assume that the specific heat of the solution is the same as that of pure a Express your answer using two signilicant ligures. kJ/mol Submit My Answers SeU Part B Is this process 9 endothermic or exothermic? O exothermic Submit My Answers Give Up Continue

Explanation / Answer

Ans. Part A: Moles of NH4NO3 = Mass /Molar mass

                                    = 3.88 g / (80.04344 g/ mol)

                                    = 0.048473679 mol

# Total mass of solution = Mass of NH4NO3 + Mass of H2O   

                                    = 3.88 g + 60.0 g

                                    = 63.88 g

# Amount of heat lost by the solution is given by-

            q = m s dT                            - equation 1

Where,

q = heat lost

m = mass of solution

s = specific heat of solution

dT = Final temperature – Initial temperature

            Or, dT = 18.40C – 23.00C = -4.60C

Putting the values in equation 1-

            q = 63.88 g x (4.184 J g-10C-1) x (-4.60C)

            Hence, q = -1229.460032 J

The –ve sign of q indicates that heat is being released by solution.

# The amount of heat lost by solution must be equal to the amount of heat gained by NH4NO3 during its solvation.

So,

            Amount of heat gained by NH4NO3 during solvation = 1229.460032 J

Now,

            Molar enthalpy of solvation = Amount of heat gained / Moles of NH4NO3

                                                = 1229.460032 J / 0.048473679 mol

                                                = 25363.456 J/ mol

                                                = 25.36 kJ mol

Hence, dH for NH4NO3 solvation = 25.36 kJ/mol or +25.36 kJ/mol

# Part B. The reaction is endothermic because solvation of NH4NO3 absorbs heat.