Consider the graph below. What is the acceleration at A, B and C? 15 E 10 5 20 2
ID: 1772581 • Letter: C
Question
Consider the graph below. What is the acceleration at A, B and C? 15 E 10 5 20 25 10 Time, ! (s) 15 An Olympic-class sprinter starts a race with an acceleration of 4.50 m/s. (a) What is her speed 2.40 s later? (b) Sketch a graph of her position vs. time for this period. A powerful motorcycle can accelerate from rest to 26.8 m/s (100 km/h) in only 3.90 s.(a) What is its average acceleration? (b) How far does it travel in that time? A fireworks shell is accelerated from rest to a velocity of 65.0 m/s over a distance of 0.250 m. (a) How long did the acceleration last? (b) Calculate the acceleration.Explanation / Answer
ACCORDING TO THE CHEGG GUIDELINES I AM ALLOWED TO ANSWER ONLY ONE QUESTION AT A TIME.
QUESTION 4) t = 2* s ( v + u ) = 2 * 0.250 m / ( 65.00 m/s ) = 0.00769230 seconds ==========PART A)
A = v^2 - u ^2 / 2* s = ( 65 ) ^2 - ( 0) ^2 / 2 * 0.250 m = 8450 m/s^2 =======================PART B)